AGTA Spectrum Award Winners

 This suite of round brilliant demantoid garnets weighing 24.67 total carats won Best of Show in this year’s AGTA Spectrum Awards.

This suite of round brilliant demantoid garnets weighing 24.67 total carats won Best of Show in this year’s AGTA Spectrum Awards.

Judging for this year’s Spectrum Awards took place Saturday and Sunday in New York. For the first time the competition was held in the summer rather than the fall. This was the second year in a row that an entry in the 'Cutting Edge' category took best in show. The design contests highest honor was given to a suite of round brilliant Russian demantoid garnets weighing a total of 24.67 carats cut by Ruben Bindra of B&B Fine Gems (see above photo).

This year’s judges were: Gail Brett-Levine of National Association of Jewelry Appraisers, Diane Garmendia of 33 Jewels at El Paseo, Jay Mednikow of J.H. Mednikow & Co., Inc. Victor Velyan of Victor-Christy Studios and Lew Wackler of Lew Wackler Gem Co.

The winners will be receiving their awards during the 2017 AGTA GemFair in Tucson (Jan. 31 to Feb. 5) at the Tucson Convention Center. Winning entries will be displayed during the show and the award winners will be recognized during the Spectrum Awards Gala on Feb 4.

Winners of the 2016 Summer AGTA Spectrum Awards:

“Best of” Category
Best of Show: Ruben Bindra, B & B Fine Gems
Best Use of Color: Derek Katzenbach, Katzenbach Designs
Best Use of Pearls: Judy Evans, Oliver & Espig Gallery of Fine Arts
Best Use of Platinum and Color: Kathy Kinev, Jewel Creations Inc.
Fashion Forward: Lorenzo Chavez, Geogem-USA 

Bridal Wear
First Place and Platinum Honors: Ricardo Basta, E. Eichberg Inc. 
Second Place: Alexia Connellan, Alexia Connellan Luxury Jewelry
Third Place: Caroline Chartouni, Caroline C
Honorable Mention: Jessica Neiwert, Jessica Nei
Honorable Mention: Samuel Sulimanov, Samuel Sylvio Designs
Manufacturing Honors: Dennis de Jonghe, deJonghe Original Jewelry
Gem Diva Award: Heena Chheda Shah, Real Gems Inc.

Business/Day Wear
First Place: Ricardo Basta, E. Eichberg Inc. 
Second Place: T. Foster & Co. Fine Jewelers
Third Place: Zoltan David, Zoltan David LLC
Honorable Mention: Shuang Feng, Fon Shon Jewellery Art & Design
Honorable Mention: Patrick King, Jewelsmith
Manufacturing Honors: Llyn Strong, Llyn Strong Fine Art Jewelry
Platinum Honors: John Ford, Lightning Ridge Collection by John Ford
Entry Platinum Innovation: Jill Maurer, Jill Maurer
Gem Diva Award: Naomi Sarna, Naomi Sarna Designs

Classical
First Place: Niveet Nagpal, Omi Gems Inc.
Second Place: Niveet Nagpal, Omi Gems Inc.
Third Place: Alexia Connellan, Alexia Connellan Luxury Jewelry
Honorable Mention and Entry Platinum Innovation: Lindsay Jane, Lindsay Jane Designs
Honorable Mention and Gem Diva Award: Heena Chheda Shah, Real Gems Inc.
Manufacturing Honors: Dominique Israileff, ASBA USA Inc.
Platinum Honors: Zoltan David, Zoltan David LLC

Evening Wear
First Place: David Gross, David Gross Groups
Second Place: Phillip Dismuke, Jewelsmith
Third Place: Robert Pelliccia, J.R. Dunn Jewelers
Honorable Mention: Erica Courtney, Erica Courtney Inc.
Honorable Mention: Sinork Agdere, Lord Jewelry
Manufacturing Honors: Llyn Strong, Llyn Strong Fine Art Jewelry
Platinum Honors: John Ford, Lightning Ridge Collection by John Ford
Gem Diva Award: Alexia Connellan, Alexia Connellan

Men’s Wear
First Place and Platinum Honors: Mark Schneider, Mark Schneider Design
Second Place: William Travis, William Travis Jewelry
Third Place: Craig Slavens, Studio 247 Fine Jewelry
Honorable Mention and Entry Platinum Innovation: William Travis, William Travis Jewelry 

The winners for the Cutting Edge Awards are as follows.

Carving
First Place: Naomi Sarna, Naomi Sarna Designs
Second Place: John Dyer, John Dyer & Co.
Third Place: Meg Berry, Mega Gem
Honorable Mention: Naomi Sarna, Naomi Sarna Designs

Classic Gemstone
First Place: Ruben Bindra, B & B Fine Gems
Second Place: Allen Kleiman, A. Kleiman & Co.
Third Place: Allen Kleiman, A. Kleiman & Co.
Honorable Mention: Ruben Bindra, B & B Fine Gems

Innovative Faceting
First Place: John Dyer, John Dyer & Co.
Second Place: John Dyer, John Dyer & Co.
Third Place: Ryan Joseph Anderson, Ryan Joseph Gems
Honorable Mention: Glenn Wm. Lehrer, Lehrer Designs Inc.

Objects of Art
Honorable Mention: Brenda Smith, Brenda Smith Jewelry
Honorable Mention: Neda Behnam, Samuel B. Collection

Pairs & Suites
First Place and Best of Show: Ruben Bindra, B & B Fine Gems
Second Place: Allen Kleiman, A. Kleiman & Co.
Third Place: Ben Kho, Kho International Ltd.
Honorable Mention: Allen Kleiman, A. Kleiman & Co.

Phenomenal
First Place: Gil International
Second Place: Robert Shapiro, Robert Shapiro
Third Place: Manu Nichani, Blue Moon Ent.
Honorable Mention: Robyn Dufty, DuftyWeis Opals Inc. 

All Other Faceted
First Place: Jeffrey R. Hapeman, Earth’s Treasury LLC
Second Place: Mikola Kukharuk, Nomad’s
Third Place: Ambassador Gems
Honorable Mention: Hemant Phophaliya, AG Color Inc.